Nový rok, nové predsavzatia

Určite si už zažil nadšenie z novoročného predsavzatia, ktoré si si v minulosti dal. Držalo ťa to deň, dva, týždeň a potom nadšenie pomaly vyprchalo a opäť si sa ocitol v starých koľajach. Tohto roku si si možno povedal: „Je to hlúposť, žiadne predsavzatia aj tak nedodržím, tak na čo je to dobré?” Či už predsavzatie máš alebo nie, ponúkame ti päť zamyslení, ktoré ťa môžu „nakopnúť” do dobrého štartu v Novom roku.

 

Teš sa z víťazstiev a zabúdaj na straty

Niektoré veci sa v živote pokazia, nie všetko ide podľa našich plánov a predstáv. Ak však neustále myslíme na veci, ktoré idú zle, prichádzame o všetky tie dobré momenty. Potrebujeme vytrénovať našu myseľ, keď zistíme, že sa uberá k stratám počas dňa, aby sme začali premýšľať o tom, čo všetko dobré sa udialo. Je to podobné ako s telesným cvičením. Ak pravidelne trénuješ, potom uvidíš výsledky. Zlepší sa tvoj výkon, výdrž aj nálada. Vo Svätom písme sa píše: Či je bohatý, či chudobný, veselá je myseľ, pohľad takých je v každom čase radostný.” (Sirachovcov 26:4)

Dobre spravuj to, čo máš

Boh nám dal telo, ono je teda od neho a pre neho. Vždy si pamätaj, že aj tvoje telo má hodnotu. Tak ako nemôžeme natankovať do benzínového motora naftu ale benzín, to isté potrebujeme robiť s jedlom a nápojmi, ktoré si do tela dávame. Draho ste boli kúpení. Oslavujte teda Boha vo svojom tele!” (1. Korinťanom 6:20)

Neprestávaj objavovať 

Boh zjavil pravdu o tele vo svojom Synovi. Pozorovaním a skúmaním svojich silných a slabých stánok rastieme, zdokonaľujeme sa, poznávame vlastné možnosti a limity.  Je dobré mať na pamäti jedinečný a múdry spôsob, akým nás Boh stvoril. „Chválim ťa, že si ma utvoril tak zázračne; všetky tvoje diela sú hodny obdivu a ja to veľmi dobre viem.” (Žalm 139,14)

Nenechaj sa zotročiť

Tvoje telo bolo narušené hriechom a preto môže dobré túžby po kráse, vášni, sile, jedle atď. zmeniť vplyvom žiadostivosti na deštruktívne túžby, ktorými bude spútané a nakoniec sa ocitne v otroctve. Buď si vedomý svojich vlastných slabostí a dávaj si pozor, aby si ich nepoháňal tak, aby nad tebou vládli. „Všetko smiem.“ Ale nie všetko osoží. „Všetko smiem.“ Ale ja sa ničím nedám zotročiť. (1. Korinťanom 6:12)

Daruj seba druhým

Ak sa rozhodneš, že každý deň pomôžeš jednej osobe, môže to zmeniť tvoj svet aj prežívanie celého dňa. Navyše, môžeš tým zlepšiť svoju náladu aj náladu ľudí okolo teba. Nemusí to byť veľká vec! Existuje milión spôsobov. Ak zabúdame na seba, vychádzame zo svojej zóny komfortu, tak napĺňame Boží plán, pretože sme boli stvorení z lásky pre druhých, nie sami pre seba. „My milujeme, pretože on prvý miloval nás.” (1. Jánov list 4, 19)

 

Autorka fotografie - Karolína Smolinková
Návrat hore