40 dní, 40 možností - vykroč s odvahou a odhodlaním do pôstneho obdobia

“…roztrhnite si srdcia, a nie rúcho, obráťte sa k Pánovi, svojmu Bohu, veď je dobrotivý a milosrdný…(Joel 2, 13)

Sviatok svätého Valentína je tu a s ním začína aj 40-dňové pôstne obdobie

Možno počuješ slovo „pôst“ a okamžite sa ti vybaví obdobie odriekania, ale tento pôst nie je len o odopreti si mäsa, či čokolády ale hlavne o duchovnom raste.

Je to obdobie, ktoré ponúka 40 dní, 40 možností na osobný rast, prehĺbenie duchovného života a objavovanie nových spôsobov, ako sa stať lepšou verziou samého seba.

Počas týchto 40 dní sa môžeš zamyslieť nad tým, ako investovať čas, energiu a pozornosť do vecí, ktoré sú skutočne dôležité. Môžeš sa sústrediť na svoje vzťahy, veci, ktoré máš rád, aj na svoj duchovný život. Využi tento čas na modlitbu, zapoj sa do pôstnej výzvu, čítaj duchovné texty alebo ponúkni praktickú pomoc ľuďom okolo seba.

Takže prečo sa nepridať k tejto duchovnej dobrodružnej ceste? Týchto 40 dní, môže byť príležitosť k prebudeniu, k obnoveniu a k premenám. Daj tomu všetko, čo máš, a pozeraj sa, kam ťa Boh zavedie.

Začiatok pôstneho obdobia na sviatok svätého Valentína je ako nová stránka v knihe tvojho života. Pretože skutočná láska nie je len o dňoch strávených v sláve, ale o každodenných rozhodnutiach, ktoré robíme z lásky, aby sme sa stali lepšími ako sme boli včera.

Poďme spoločne na túto cestu osobného objavovania a rastu. Poďme spoločne prejsť týchto 40 dní s odvahou, s odhodlaním a so srdcom plným nádeje.

Autorka fotografie - Karolína Smolinková

Samozrejme, tu sú aj tri konkrétne výzvy, ktoré ti môžu pomôcť v období pôstu:

Digitálny detox: Využi tento čas na očistenie svojej mysle od digitálneho hluku. Zváž obmedzenie používania sociálnych médií, sledovania televízie alebo hrania videohier. Namiesto toho sa venuj čítaniu, modlitbe, prírode alebo kreatívnym aktivitám, ktoré ti pomôžu zamerať sa na veci, ktoré sú skutočne dôležité v živote.

Buď tu pre druhých: Zameraj sa na službu iným. Zúčastni sa dobrovoľníckych aktivít vo svojej škole, farnosti, spoločenstve alebo sa zapoj do charitatívnych projektov. Pomáhanie tým, ktorí to potrebujú, ti umožní preukázať lásku a starostlivosť druhým a zároveň ti poskytne pocit hlbšieho naplnenia. Naozaj to funguje, vyskúšaj to!

Každodenná modlitba: Stanov si každý deň čas na modlitbu alebo čítanie Božieho slova. Toto sú dôležité nástroje na prehlbovanie duchovného života a posilnenie vzťahu s Bohom. Nájdi si tiché miesto, kde sa môžeš sústrediť, a tráv čas v rozhovore s Bohom alebo v tichu počúvaním Jeho hlasu vo svojom vnútri. Zapisuj si, čo ti hovorí, rozmýšľaj a získaj pokoj v srdci v každodennom ruchu.

Možností je veľmi veľa, vyber si tú, ktorá ti najviac vyhovuje a buď v tom verný. Ak sa ti zdá, že to sám nezvládneš, pozvi do spoločného pôstu kamaráta, kamarátku, veď spolu idú veci ľahšie. Na konci uvidíš víťazstvo, ktoré ťa povzbudí v kráčaní vpred. 

Návrat hore